| Part Number | 1.5SMC180A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 619980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 154V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC180A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC180A-E3 57T |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 246 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Minimum Breakdown Voltage | 171 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 154 V |
| Test Current | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | SMC |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Maximum Peak Pulse Current | 6.1 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC180A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 17V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ17CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ6.5A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ24CA-E3 61.pdf |
|
Liteon Opto | Diode TVS Single Bi-Dir 7.5V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ7.5CA.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Single 6.8V 2-Pin SL Download PDF datasheet for DF2S6.8ASL,L3F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 600W 2-Pin SMBG T R Download PDF datasheet for SMBG33A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6.5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ6.5AHE3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE200CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE39CAHE3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 188V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T220A.pdf |